دبیرستان پسرانه شهید بهشتی (دوره اول )
 
 


13 اسفند 1393

پرسش ها و پاسخ های کامپیوتری :

مولف:   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

* خطای 678، موقع وصل شدن از طریق کارت اینترنت :
Error678  به این معنا است که از کامپیوتر مقصد (در اینجا ارایه‌کننده اینترنت) پاسخی دریافت نمی‌شود که به یکی از دلایل زیر پیش می‌آید:
1- کابل شبکه قطع است.
2- مودم غیرفعال است.
3- درایورهای مودم ایراد پیدا کرده‌اند.
4- بدافزار یا نرم‌افزار جاسوسی در حال اجراست که مانع اتصال می‌شود.
5- سوکت‌های کابل ایراد دارند.
6- نرم‌افزاری روی سیستم‌تان مانع از برقراری ارتباط می‌شود.
موارد بالا را کنترل کنید و نسبت به رفع ایرادات احتمالی اقدام کنید.
* نرم افزارهای فیلم برداری از کامپیوتر:
نرم‌افزارهای مختلفی در این مورد وجود دارند از جمله Snagit ،Hypercam  و.Camtasia Studio  
* چگونه می‌توان آدرس پست الکترونیک وکلمه عبور آن را تغییر داد؟
در بیشتر سرویس‌های ارایه دهنده پست الکترونیکی، امکان تغییر کلمه عبور در گزینه‌هایی مانندOption  یا Setting وجود دارد. اما تغییر پست الکترونیکی اغلب منجر به گرفتن آدرسی جدید و استفاده نکردن از آدرس قبلی می‌شود.

* آیا در قسمتemail  می‌شود بیشتر از پنج (آهنگ و فایل) در قسمتattach  ارسال کرد؟

معمولا هر ارایه دهنده سرویس پست الکترونیکی، مقدار مشخص خود را دارد که بیشتر محدودیت حجمی دارد تا محدودیت تعداد. به این مفهوم که شما یک فایل با بیشتر از 10 مگابایت نمی‌توانید پیوست کنید در حالی که 10 فایل با کمتر از 10 مگابایت می‌توانید پیوست کنید. زمانی که تعداد فایل‌ها زیاد است، یک راهکار مناسب این است که همه آنها را به قالب یک فایل rar تبدیل کنیم.
* چه فرقی بین نرم‌افزارanti virus  و نرم‌افزارInternet security  هست و آیا می‌توان از هر دو همزمان استفاده کرد؟
برنامه‌های آنتی‌ویروس سیستم شما را برای یافتن ویروس جستجو می‌کند (البته در بیشتر آنتی‌ویروس‌ها امکانات بیشتری نیز وجود دارد). اما برنامه‌هایی با عنوان internet security  از سیستم شما در مقابل ورود فایل‌های خطرناک (ویروس، تروجان و ...) از طریق اینترنت محافظت می‌کند. نوع کارکرد این دو برنامه با هم متفاوت است. بلی، می‌توان به‌طور همزمان از هر دو برنامه استفاده کرد.
* گزینهOPEN IN NEW WINDOW  از ایمیل من حذف شده است و من نمی‌توانم ایمیل‌هایم را در یک پنجره جداگانه ببینم. اشکال از کجاست؟
از CD ویندوز، اکسپلورر خود را دوباره نصب کنید. برای بازکردن لینک در صفحه جدید می‌توانید با نگه‌داشتن کلید Shift ، روی لینک کلیک کنید.
* چگونه می توان کاری کرد که در زمان اتصال به اینترنت Dial up وقتی کسی با تلفن منزل تماس می‌گیرد،اینترنت خود به خود قطع شود ؟
برای این منظور نرم‌افزارهایی(مانندPhone Tray Dial up ) وجود دارد که در زمان اتصال به اینترنت، به محض خوردن زنگ تلفن، روی سیستم شما پیغامی ظاهر می‌شود که آیا می‌خواهید به تلفن جواب دهید یا به اتصال به اینترنت ادامه می‌دهید؟ قطع شدن خودکار اینترنت نیز از دیگر امکانات این‌گونه نرم‌افزارهاست.

* چگونه می‌توان فایل‌هایی را که برنامه ویندوزمدیاپلیر، آن‌ها را پشتیبانی نمی‌کند، توسط همین برنامه اجراکرد؟
با به‌روز کردن نسخه مدیاپلیر خود می‌توانید از امکانات بیشتر این نرم‌افزار در پخش فایل‌هایی با فرمت‌های مختلف استفاده کنید. اما خود مدیاپلیر قابلیت پخش فرمت‌های دیگری نیز دارد که برای فعال کردن آن، از منوی Tools ، گزینه Option را انتخاب کنید.
لبهFile Types  را بیابید. از لیست فایل‌هایی که نمایش داده می‌شود، هر کدام را که مایل به پخش توسط مدیاپلیر هستید، تیک زده و تایید کنید.
* پس از پاک کردن ویروس از سیستم، در Folder Option ، قسمتshow/hidden  کار نمی‌کند؟
با توجه به نوع ویروسی که در سیستم شما بوده، دلایل مختلفی دارد. یکی از این راهکارها به‌شرح زیر است:
از منوی Start ، گزینه Run را انتخاب کنید و در آنRegedit  را تایپ کرده و Ok  کنید. این مسیر را از پنجره سمت چپ بیابید:
HKEY_LOCAL_MACHINE > Software >Microsoft >Windows >

Current Version > Explorer >Advanced >Folder >Hidden >SHOWALL
سپس روی CheckedValue دوبار کلیک کنید و مقدار Value Data را از صفر به 1 تغییر دهید. تایید کنید و پنجره را ببندید. سیستم خود را دوباره راه‌اندازی کنید.
* چند وقت است که CPU سیستمم روی 100% کار می‌کند وقتی هم که پنجره TASK MANAGER  را باز می‌کنم می‌بینم که چنین فایلی NMIndexStoreSvr.exe توی قسمت Processes  هست که تمام 100% کار کرد CPU برای آن است هیچ برنامه‌ای یا هر چیز دیگه‌ای هم باز نیست (در ضمن END PROCESS هم فایده نداره
NMIndexStoreSvr.exe  بخشی از برنامه Nero Scout است که با برنامه Nero نصب می‌شود. این پروسه در حال ساختن بانک اطلاعاتی از فایل‌های قابل اجرا (صوت و تصویر) روی سیستم شماست. با اجرای برنامه Nero Scout و Disable  کردن آن می‌توانید از دست این پروسس راحت شوید.
* نرم افزار invisible browsing :
یکی از راه‌های حفظ و تامین امنیت در اینترنت ناشناس بودن، جلوگیری از لو رفتن IP Address  شماست که به نوعی هویت شما در اینترنت می‌باشد Invisible Browsing . نرم افزاری از شرکت AmplusNet  به کاربر،امکان مخفی نمودن IP Address و یا تغییر آن را می دهد تا بتواند به طور ناشناس به گشت و گذار در اینترنت بپردازد و از لو رفتن اطلاعات شما جلوگیری نماید. این نرم افزار می تواند به سرعت تواند هویت شما را در اینترنت تغییر دهد.
از دیگر توانایی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- توانایی مسدود کردن‌ Popunder، Popup  ها،IP  های پیغام‌های Spam وActiveX  ها و JavaScript  های مخرب.
- پاک کردن تمامی رد پاها و اطلاعات ناشی از کشت و گذار شما در اینترنت مانند:Browser ,Cookies ,Internet URL History  ,Typed URL history, Auto Complete Forms  Password History, Internet   Explorer Favorites  و.Temporary Files
* فایل ‌lsass.exe‌ در مسیر ‌C:\windowsچه نوع فایلی است؟
ایـــن فـــایـــل اجـــرایــی مـخـفــف عـبــارت ‌Local Security Authentication  Server‌  است که که به‌وسیله شرکت مایکروسافت برای تامین امنیت سیستم تهیه شده است. این روند پردازش کنترل می‌کند که آیا کاربر سیستم مجاز است یا خیر. با اجرای این فایل، سیستم متوجه می‌شود که چه کاربری به چه اطلاعاتی می‌تواند دسترسی داشته باشد و در صورت غیرمجاز بودن کاربر، اطلاعاتی که مجاز نیست از دسترس او خارج خواهد شد. این فایل تغییرات کلمه رمز توسط کاربر را نیز در خود ذخیره می‌کند. در حقیقت کار اصلی این فایل، پردازش و مشخص کردن اجازه دسترسی هر کاربر به اطلاعات است.

* مدتی است که کامپیوترم ویروسی شده به‌گونه‌ای که صفحات آن قفل می‌کند و سرعت اینترنت آن خیلی پایین آمده وحتی نام پوشه‌ها هم دیگه نشان داده نمی‌شود؟
اگر همان‌طور که خودتان اشاره کرده‌اید، سیستم شما ویروسی شده است، طبیعتا باید هرچه زودتر از یک برنامه ضدویروس به‌روز برای پاک‌سازی آن استفاده کنید. در هنگامی که سرعت سیستم‌تان پایین است، از Task Manager ( Alt+Crtl+Del ) کنترل کنید که چه پردازشی سیستم شما را مشغول کرده است. ممکن است پردازشی ناخواسته باعث پایین آمدن سرعت سیستم شما شده باشد.
* چطور می‌توانم ارتباط بین مودم وایرلس خودم با گوشی موبایل خودم که وایرلس دارد، برقرار کنم؟
دو نکته اساسی در این کار وجود دارد که شما باید آنها را بدانید: اول این‌که گوشی شما باید دارای سیستم Wireless یا همان WLAN باشد. همچنین کامپیوتر شما نیز باید دارای سیستم Wireless باشد. در ویندوزXP سیستم Internet Connection Sharing (ICS) وجود دارد که اجازه Share کردن ارتباط اینترنتی را به‌صورت وایرلس می‌دهد. با استفاده از این امکان و ایجاد یک Ad hock روی سیستم‌تان و فعال کردن وایرلس در موبایل تان و جستجو، می‌توانید از این امکان استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
details.aspx?FamilyID=fac8708e-3762-
4e78-b372-8404eeb7f41a&displaylang=en


 * می‌خواستم بدانم چگونه می‌شود تنظیمات یک کامپیوتر را به تنظیمات کارخانه بازگرداند به‌طوری که کل رجیستری هم پاک بشه و آیا اطلاعات هارد در این حالت از بین می‌رود؟
 Bios که سرنام عبارت Base Input Output System و شامل امکاناتی جهت تنظیم و پیکربندی تنظیمات و امکانات سیستم است. تنظیمات بایوس یا CMOS در آی‌سی موسوم به آی‌سی سیماس بر روی مادِربورد ذخیره می‌شود. هنگامی که کامپیوتر خاموش است، باتری تعبیه شده بر روی مادر بورد تنظیمات ذخیره شده را نگهداری می‌کند. علاوه بر تنظیمات، ساعت و تاریخ نیز اطلاعات آی‌سی سیماس است که توسط این باتری محافظت می شود. برای ورود به بخش تنظیمات بایوس باید هنگامی که کامپیوتر را روشن می‌کنیم دکمه‌های Del  و یا در بعضی سیستم ها Ctl+F1 و یا F12 را بزنیم (بستگی به نوع مادربورد دارد). از منوی ظاهر شده گزینه زیر ( تنظیمات اولیه و تنظیمات کارا ) را انتخاب کنید:

Top Performance / Loaf Fail-Safe / Optimized Default

این بخش که با سه نام ذکر شده در دسترس است، شامل تنظیمات پیش‌فرض و اولیه کارخانه سازنده و همچنین پیش تنظیمات پیشنهادی شرکت سازنده است:
برخی از گزینه‌های رایج آن بدین شرح است:
Load Fail-Safe Default : بارگذاری تنظیمات پیش‌فرضی که از برخی از قابلیت‌های مادربورد چشم‌پوشی می‌کند.
Top Performance & Optimized Default : بارگذاری تنظیمات پیش‌فرضی که بیشترین کارایی مادربورد سیستم را به‌همراه دارد.
در پایان نیز Save & Exit را انتخاب کنید تا سیستم دوباره راه‌اندازی شود.
لازم به‌ذکر است که این تنظیمات، سخت‌افزاری بوده و به محتویات دیسک سخت یا رجیستری ارتباط ندارند. برای پاک کردن رجیستری می‌توانید از نرم‌افزارهای مرتبط استفاده کنید و یا چنانچه مایل باشید، می‌توانید ویندوز را دوباره نصب کنید.

* در منوی Tools کامپیوترمنFolder Options  نیست. ویندوز را عوض می‌کنم بعد از یک مدت دوباره  ‌Folder Options‌محو می‌شود.چطور می‌شود دیگر ‌Folder Options محو نشود؟ از رجیستری چطور می‌شود به آن دسترسی پیدا کرد؟
در کل غیرفعال شدن ‌FolderOptions  به دو علت می‌تواند باشد:
-1 آلوده شدن به ویروس یا تروجان یا بدافزارها و کرم‌های رایانه‌ای
-2 مدیر سیستم به‌خواست خودش این گزینه‌ها را غیرفعال کند.
در مورد دوم که بحثی نیست، اما در مورد اول دو راه کار کلی دارید.
اول از طریق‌ Policy‌ و دوم از طریق‌ Registry‌ فعال کردن از طریق‌ Policy‌ ابتدا به محیط ‌Group   policy‌  بروید.
برای اینکار در منوی  ‌ Runعبارت  ‌ gpedit.mscرا تایپ کنید و  ‌ okکنید.
حال پنجره باز شده شامل دو قسمت چپ و راست است که در سمت چپ آیتم‌ها به‌صورت درختی لیست شده‌اند که با کلیک روی علامت +‌ ‌زیرمجموعه آن باز می‌شود و با هر بار کلیک روی هر یک از این آیتم‌ها زیرمجموعه این آیتم در سمت راست نمایش داده می‌شود.
‌برای فعال کردن  ‌ Folder option‌این مسیر را بپیمایید:
‌ User Configuration > Administrative Templates >‌
‌Windows Components > Windows Explorer‌

حال در پنجره سمت راست گزینه زیر را دوبار کلیک کنید:
... Removes the Folder Options menu‌
‌و گزینه  Disable‌را انتخاب و سپس ok کنید.
حال پنجره  ‌ Group policy‌را ببندید و برای این‌که گزینه‌هایی که تغییر داده‌اید، اعمال شود در منویrun این فرمان را وارد کنید: ‌gpupdate /force و یا این‌که یک‌بار سیستم را ریست کنید.
برای استفاده از رجیستری در فعال کردن ‌Folder option‌ ابتدا برنامهNotepad را اجرا کنید.
دستورات زیر را کپی و در برنامه  ‌ Paste‌کنید و در هنگام ذخیره، اسم فایل اختیاری اما پسوند فایل باید  .reg‌ باشد مانند: EnableTaskManager.reg
* برای استفاده همزمان از دو ‌RAM‌ آیا بهتر است که آنها را در دو اسلات هم‌رنگ قرار داد یا در اسلات‌هایی بارنگ متفاوت؟
تفاوت رنگ اسلات‌ها در سیستم، به‌دلیل تفاوت باس‌‌های رم است. از طرفی با دو رم با باس‌های مختلف نمی‌توان استفاده کرد بنابراین رم‌های با باس مشابه در اسلات‌های هم رنگ قرار می‌گیرند.
* یک ویروس وارد کامپیوترم شده که نمی‌گذارد هیچ ضدویروسی بالا بیاید برای حذف آن باید چه کنم؟
سیستم را در حالت ‌Safe Mode‌ راه‌اندازی کنید و سپس ضدویروس را اجرا کنید. چنانچه این کار عملی نشد، از ضدویروس‌هایی که در محیط داس، سیستم را جستجو می ‌کنند، استفاده کنید.
‌ ‌* سرعت USB1 ‌و USB‌2 تا چه میزان با هم متفاوت است در ضمن اگر بخواهیم USB1‌ را بهUSB2 ارتقا دهیم باید چه کرد؟
سرعتUSB2  تقریبا 40 برابر سرعت USB1‌ است. ساده‌ترین راه تهیه یک کارت ‌Port Card    USB‌Adaptec2.0  است که قیمت زیادی هم ندارد.

* فناوری Active X‌ مایکروسافت به چه کار می‌آید؟ برای دانلود جاوا به سایترفتم، اما از من خواست اکتیوایکس را نصب کنم.
به‌طور خلاصه ‌Activex‌ یک ‌Component Object Model (COM)‌ است که توسط شرکت مایکروسافت برای ویندوز طراحی شده است. به این معنا که با استفاده از آن، تولیدکنندگان می‌توانند ترکیبات نرم‌افزاری بسازند که چه به‌صورت مستقل و چه به‌صورت ترکیبی قابل اجرا باشند. بنابراین یک برنامه کاربردی می‌تواند برای انجام یک پردازش، از ترکیب چند مولفه(Component)‌ مختلف استفاده کند. در حقیقت مایکروسافت با تهیه برنامه‌های چندمنظوره، امکان استفاده از این برنامه‌ها و البته ترکیب آنها را در نرم‌افزارهای مختلف می‌دهد. یعنی ممکن است از برنامه‌ای در چند نرم‌افزار مختلف استفاده شود. ترکیب این کامپوننت‌ها برای اجرای بهتر نرم‌افزار وظیفه اکتیوایکس است.
*در هنگام ارتباط با اینترنت به‌دفعات پیام Services 32Generic Host Process for Win ظاهر می‌شود و کامپیوتر هنگ می‌کند؟
این مشکل از یک باگ در ویندوزXP‌سرویس‌پک 2 ناشی می‌شود. از جمله اختلالاتی که این پیغام ایجاد می‌کند، یکی نمایش ندادن اسامی فایل‌های ضمیمه شده به نامه‌های الکترونیکی است. البته ضمیمه‌هایی که نامشان بر اساس سیستم‌ DBCS (Double bytes character set)است و یا نام فایل بیشتر از 42 کاراکتر باشد و زمانی پیغام ظاهر می‌شود و این اختلالات رخ می‌دهد که نامه الکترونیکی فرمتRich text‌ باشد.
پس از نمایش این پنجره‌ی خطا و پس از گذشت چند ثانیه، دریافت و ارسال اطلاعات از اینترنت قطع شده و برای لحظه کوتاهی نیز Themeویندوزتان به حالت کلاسیک تغییر یافته و مجددا به حالت قبل باز می‌گردد و در مواردی هم سیستم هنگ می‌کند.
ابتدا ‌Application‌ با نام:-ENU86-x894391WindowsXP-KB ‌ را با حجم تقریبی 2 مگابایت از سایت مایکروسافت دانلود و نصب کنید. سپس نرم‌افزار 50 کیلوبایتی ‌Windows Worms Door Cleaner‌ را نیز دانلود و نصب کنید. برنامه را اجرا کنید و در پنجره مربوطه، گزینه‌هایی که دایره قرمز در کنارشان وجود دارد، انتخاب کرده و پیغام بعدی را تایید کنید. در پایان از شما خواسته می‌شود که سیستم را ‌Restartکنید.
چگونه می‌توان این پیام را از آغاز ویندوز اکس‌پی حذف کرد؟
می‌توانید آن را از ‌msconfig‌ در منوی ‌Startup‌ غیرفعال کنید بهتر است ویندوز خود را ‌Repair‌ کنید تا ‌Ieexplorer‌ که احتمالا ویروسی شده بوده و ضدویروس سیستم آن را پاک کرده دوباره نصب شود.
* چرا وقتی سیستمم خاموش است، تلفن زنگ می زند سیستمم روشن می‌شود؟ ولی وقتی سوکت را از کیس می کشم چنین اتفاقی نمی افتد؟
پس از فشردن دکمه پاور کامپیوتر برای روشن کردن سیستم، بلافاصله برای ورود به تنظیمات بایوس، دکمه DEL روی صفحه کلیدتان را بفشارید. پس از ورود، بسته به نوع مادربوردتان، در قسمتPower  Management  گزینهModem Ring On  را بیابید و آن را Disable کنید.
* مدتی است وقتی برای اجرای موزیک یا فیلم های ذخیره شده در رایانه خود اقدام می‌کنم اخطاری باعنوان ذیل ظاهر می شود مشکل چیست؟
the spesifid moudle could not be found
نرم‌افزار اجراکننده موسیقی یا فیلم شما به دلایل مختلف مشکل پیدا کرده است. دوباره آن را نصب کنید.

* چگونه در هنگام بالا آمدن ویندوز از اجرا شدن یک برنامه جلوگیری کنیم؟

پس از بالا آمدن ویندوز، به منوی Start رفته و گزینه Run را انتخاب کنید.عبارتmsconfig  را وارد کرده و تایید کنید. به سربرگ Startup بروید. در این قسمت لیستی از برنامه‌هایی که در هنگام بالاآمدن ویندوز اجرا می‌شوند نمایش داده می‌شود. برنامه موردنظر خود را بیابید و آن را غیرفعال کنید.
پس از تایید، سیستم دوباره راه‌اندازی می‌شود. از این پس هنگام اجرای ویندوز، برنامه‌ای که غیرفعال کرده‌اید، اجرا نمی‌شود.
توجه: چنانچه آشنایی کافی با سیستم ویندوز ندارید، از هرگونه تغییرات در این قسمت خودداری کنید.
* وقتی نرم افزاری را می‌خواهم نصب کنم فایل ها و فولدرهای مختلفی مثلCrack  وSetup  و غیره وجود دارد که نمی‌دانم که هر کدام چه هستند و کدام یک باید نصب شوند؟
برای نصب نرم‌افزار باید فایل اجراییsetup  را انتخاب کنید. معمولا چنانچه نرم‌افزاری بدون مجوز کپی شده باشد، برای اجرای آن فولدر یا فایل دیگری به ‌نامCrack  در پوشه برنامه وجود دارد که پس از نصب باید آن را اجرا کنید. بعضی از فایل‌هایCrack  اجرایی هستند یعنی باید آن را اجرا کنید و بعضی دیگر تنها باید در درایوی که برنامه نصب شده است، کپی شوند که معمولا با یک پیغام Overwrite مواجه می‌شوید که باید تایید کنید. در همین زمینه فایل متنی با عنوانReadme  در پوشه وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد.
* من یک لپ تاپ hpCompap 0276S  خریده ام. وقتی لپ‌تاپ خود را با انواع مشابه با همان کارت گرافیک (INTEL X3100  و حتی RAM وCPU  کمتر) مقایسه می کنم از نظر نحوه نمایش  نقشه های اتوکد و فیلم و عکس ضعیف است و به خوبی آنان نیست، علت چیست؟
با چنین وضعیتی، اگر از نظر کیفیت نمایش ضعیف است، احتمالا تنظیمات نمایش شما مناسب نیستند. برای این منظور روی Desktop کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
از لبه Settings ، screen resolution وcolor quality  را تنظیم و سپس تایید کنید. اما چنانچه از نظر سرعت ضعیف‌تر است، افزایش RAM گزینه مناسبی است. این کار باعث افزایش سرعت سیستم شما خواهد شد.
 * خواستم مرورگری را دانلود کنم که کارتم تمام شد حالا که می خواهم فایل مورد نظر را پاک کنم error  می دهد که در برنامه ای داره اجرا می شود. حالا چطور پاکش کنم؟ روش که کلیک می کنم dos باز می شود ( بعد این ماجرا هر وقت به اینترنت وصل شدم یک ایکون سپر شکل زرد رنگ با یک علامت تعجب در وسطش درTaskbar  ظاهر می‌شود به نامdownloading updates  که یک درصدی نشان می دهد) من هیچ برنامه دانلودی ندارم)؟
در مورد اول چون برنامه با بالا آمدن ویندوز در حال اجراست، پاک نمی‌شود. از Task Manager آن را End Task  کنید یا در msconfig آن را غیرفعال کنید و سیستم را دوباره راه‌اندازی کنید.
سپس نسبت به Uninstall یا پاک کردن آن اقدام کنید. در مورد دوم، احتمالا آن مرورگر تنظیمات امنیتی ویندوز شما را تغییر داده و از جمله آن Automatic Update است. برای غیرفعال کردن آن به منوی Start بروید. System Tool <  Accessories <  Program ، گزینه Security Center را انتخاب کنید. از پنجره ظاهر شده، Automatic Updates  را انتخاب کرده و آن را خاموش کنید.
* چرا هنگام نصب بعضی از بازی‌ها با این پیام مواجه می‌شوم اما این پیام هنگام نصب بر روی رایانه‌های دیگر بروز نمی‌دهد:  feature transfer error / data error (cyclic redundancy chech)
نحوه خواندن اطلاعات در دیسک‌گردان‌های مختلف تفاوت دارد. کابل دیسک‌گردان را کنترل کنید و روی دیسک یا دی‌وی‌دی را پاک کنید. در ارسال اطلاعات از دیسک به دیسک‌گردان اشکالی به‌وجود آمده که ممکن است مربوط به نوع دیسک‌گردان شما باشد.
چند وقتی است که هنگام باز کردن یا حذف کردن یا تغییر نام بعضی از پوشه‌ها با این پیغام روبرو می‌شوم. مشکل از کجاست؟   access is denied. / is not accessible.
در ویندوز زمانی که از فایلی در فولدری استفاده می‌شود، دسترسی کاربر به آن فولدر محدود می‌شود. به این معنی که نه‌تنها نمی‌توانید آن فولدر را حذف کنید بلکه تغییری در نام آن نیز نمی‌توانید بدهید. بعضی برنامه‌ها در پس زمینه توسط خود ویندوز اجرا می‌شوند و دسترسی کاربر به آنها نیز محدود است. از این‌که فایلی از آن فولدر در حال اجرا نیست یا در جایی استفاده نشده اطمینان حاصل کنید. اگر باز هم، چنین وضعیتی مشاهده شد، سیستم خود را با یک ضدویروس خوب اسکن کنید.
* بعد از دانلود یک برنامه از اینترنت وقتی می‌خواهم این برنامه را اجرا کنم با این پیغام مواجه می‌شوم علت آن چیست؟ (ippedz)The compressed    /   folder is invalid or corrupted
چند احتمال وجود دارد. اول این‌که فایلی که دانلود می‌کنید ایراد دارد و فایل درستی نیست. در صورت اطمینان از سالم بودن فایل در صفحه مربوطه، فایل به‌درستی دانلود نمی‌شود. حجم فایل را در صفحه با فایلی که دانلود می‌کنید مقایسه کنید تا مطمئن شوید تمام فایل دانلود شده است. احتمال دیگر این است که قالب فایل زیپ نباشد.
* اگر بخواهیم موقع رایت سی‌دی برای سی‌دی ایکن انتخاب کنیم باید چه کار کنیم؟
 برنامهNotepad  را باز کرده عبارات زیر را تایپ کنید:
autorun[]
open=***.exe
icon=*****.ico


فایل را با نامAutorun.inf  ذخیره کنید. نام آیکن موردنظرتان را در خط مربوطه (سوم) به جای ستاره درج کنید. نام برنامه یا بازی که در حال رایت هستید را در خط دوم به‌جای ستاره بنویسید. این فایل را در کنار دیگر فایل هایتان روی CD رایت کنید.
* این پیام توی کامپوترم ظاهر میشه و بعد از چند روز ویندوز اصلا باز نمی شود دلیل آن چیست؟
One of the files containing( the systems registry data had to be recovered by use of a log or alternate copy.the recovery was successful) .
ابتدا ازFolder Option  گزینه Show Hidden files را تیک بزنید تا بتوانید فایل های Hidden را ببینید.
1- کاربر جدیدی (موقتی) با اختیارات Administrator در سیستمی که پیغام خط دارد، بسازید. به دایرکتوری سیستم با نام کاربری خودتان (پیغام خطا دارد) بروید و فایل ntuser.dat را کپی کنید و آن را در سیستم خود ذخیره کنید. برای مثال اگر نام کاربری شما Ali است به این صورت عمل کنید:
فایل C:\documents and Settings\Ali\ntuser.dat را کپی کرده و آن را در C:\backup، Paste کنید.
2- پس از این که از فایل ntuser.dat نسخه پشتیبان گرفتید (مثل کار بالا)، فایل ntuser.dat در کاربر خود را با فایلntuser.dat  که درُC:ُ\windowsُ\repair  وجود دارد، جایگزین کنید که پیغامoverwrite  می دهد و شما تایید کنید. برای مثال اگر نام کاربری شماAli  است، به صورت زیر عمل کنید:
فایل C:‌‌\ُwindows\‌‌ُrepair\‌ُntuser.dat را کپی کنید. به پوشه زیر بروید:
C:ُ\Documents and Settings\Ali و Paste کنید. پیغامOverwrite  را تایید کنید تا فایل جدید جایگزین فایل قبلی شود.
 3- از اکانت موقت جدیدی که ساخته اید  log offکنید و به اکانت کاربری خودتان بروید و اجازه دهید ویندوز به طور کاملLoad  شود. با این کار یکntuser.dat  جدید برای اکانت خودتان می سازید.
4- وقتی ویندوز کاملا بالا آمد، دوباره از اکانت کاربری خودتان log off کنید و به کاربر موقت جدیدی که ساخته اید   log onکنید.
 5- فایلntuser.dat  را که قبلا از آن نسخه پشتیبان تهیه کرده اید کپی کنید و جایگزین فایل در دایرکتوری کاربر کنید. برای مثال اگر نام کاربری Ali را انتخاب کرده اید، به صورت زیر عمل کنید: فایل C:\backup\ntuser.dat  را کپی کنید و در C:‌ُ\Documents and Settings‌ُ\Ali جایگزین کنید (پیغامOverwrite را تایید کنید.)
6- از اکانت موقتی که ساخته اید log off کنید و به کاربری که پیغام خطا در آن بود log on کنید.

* چگونه می توانم بدسکتور را از راه نرم‌افزاری درست کنم؟
همان‌طور که می‌دانید بدسکتور به منطقه‌ای از دیسک سخت ‌گفته می‌شود که اطلاعات آن منطقه قابل خواندن نباشد و سیستم نتواند از آن قسمت از حافظه استفاده کند. بنابراین اگر منظور تعمیر سخت‌افزاری است که باید به متخصص مراجعه کرد. اما می‌توان این قسمت را به سیستم عامل شناساند تا دیگر از آن منطقه استفاده نکند و در عین حال پیغام خطایی نیز ندهد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای این کار استفاده از دستور Scandisk در خط‌فرمان است. با این کار سیستم دیسک سخت را به‌طور فیزیکی و سکتور به سکتور می‌خواند و در صورت برخورد با بدسکتور روی آن برچسبی می‌چسباند تا دیگر سیستم عامل برای استفاده به آن قسمت مراجعه نکند و در نتیجه پیغام خطایی نیز ندهد.
* مدتی است وقتی می‌خواهم از قسمت run وارد msconfig شوم، سیستم ناگهان ریست می‌شود و وقتی می‌خواهم وارد رجیستری سیستم شوم، با پیغام زیر روبرو می‌شوم: redgistery editionhas been disabled by your administrator  و سپس سیستم ریست می‌شود؟
کنترل کنید که آیا Task Manager شما فعال است؟ اگر فعال است، Processهای سیستم را کنترل کنید. در صورتی که در مورد Task Manager هم همان پیغام را داد، سیستم شما آلوده به‌ویروس شده است. برای شروع از برنامه Autorun Eater استفاده کنید تا Regesit و Task Manager شما فعال شود. سپس یک برنامه ضدویروس به‌روز نصب کنید.
* مدتی است کرم Recycled Virus در کامپیوترم هست که ضدویروس‌های مختلف هم آن را نمی‌شناسند و به‌دلیل این‌که کرم است و نه ویروس، هر چقدر آن را حذف می‌کنم ، باز هم وقتی چیزی را حذف می‌کنم و یا Rar می‌کنم، می‌آید. چگونه بدون ضدویروس می‌توانم آن را از بین ببرم؟
 1- سیستم را در حالت Safemode روشن کنید.
2- به خط فرمان(cmd ) بروید و در شاخه C دستورات زیر را بنویسید:
 ATTRIB -H -R -S AUTORUN.INF

3- سپس کلید Enter را بزنید.

4- DEL AUTORUN.INF  سپس Enter را بزنید.
5- ATTRIB -H -R -S Recycled سپس Enter را بزنید.
6- پنجره Mycomputer در ویندوز (Safemode) را باز کنید و به درایو C بروید. پوشه Recycled را با کلیدهای Shift+del پاک کنید.

7- مراحل 3 تا 6 را برای تمام درایوهای تان (از جمله ( USB ) تکرار کنید.
8- در سیستم‌تان به‌دنبال CTFMON.EXE بگردید (با استفاده از Search در منوی (Start چنانچه فایلی با این نام یافتید و آن فایل در این مسیر C:\WINDOWS\SYSTEM32  نبود، فورا آن را پاک کنید (فراموش نکنید که Recycle bin را هم خالی کنید.)
* چند روزی است هارد دوم روی کامپیوترم نصب کرده‌ام که آن نیز دارای ویندوز است، ولی زمان روشن کردن کامپیوتر با هارد دوم بالا می‌آید. چگونه می‌توان هارد اول انتخاب کرد؟
برای این کار Jumper هارد اول را روی Master و هارد دوم را روی Slave قرار دهید.

تعداد مشاهده (1762)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "پرسش ها و پاسخ های کامپیوتری :"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید