دبیرستان پسرانه شهید بهشتی (دوره اول )
 
 


20 اسفند 1393

پرسش و پاسخ کامپیوتری (2):

مولف:   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

1- به‌رغم اين‌كه برنامه‌هاي سنگين روي درايوC‌  نصب نكرده‌ام، مدام با پيام  ‌Low disk space مواجه مي‌شوم، به ‌ويژه هنگام استفاده از برنامه‌هاي گرافيكي (مثل فتوشاپ.) قبل از بروز اين مشكل حتي به‌راحتي با ‌3dmax  كار مي‌كردم و برنامه‌هاي بيشتري در درايو ‌C‌ داشتم. فكر كردم شايد مشكل از ويروسي باشد با‌ update‌ كردن ويروس‌كش ‌ (Nod‌ 32) نيزمشكل مرتفع نشد؟

نرم‌افزارهاي گرافيكي از جمله فتوشاپ نياز به فضاي موقت زيادي براي كار دارند. به همين منظور قابليت گزينه‌اي به‌نام ‌Scratch disks‌  دارند كه با انتخاب آن روي درايو دلخواه، فضاي موردنياز )حافظه مجازي) نرم‌افزار از آن درايو تهيه مي‌شود. با تغيير اين منطقه از درايوي كه جاي كمتري دارد، به درايو ديگر با فضاي بيشتر مي‌توانيد مشكل خود را حل كنيد. در فتوشاپ مي‌توانيد از مسير زير اين تغيير را انجام دهيد:

‌Edit\Preference\performance

2- مدتي است كه از ياهو مسنجر (نسخه 8) استفاده مي‌كنم. كه براي باز كردن پنجره چت با دوستان، ابتدا يك پنجره كوچك ‌(Script Error)‌ باز مي‌شود و من بايد آن را تاييد كنم. نسخه 9 را هم نصب كردم، اما باز هم اين مشكل را دارم؟

براي حل اين مشكل چندين روش وجود دارد. از اين مسير برويد:

1- در صفحه اكسپلورر، از منوي ‌Tools‌ گزينه ‌Internet Options‌  را انتخاب كنيد. 

2- در لبه ‌Advanced‌ در اكسپلورر 6 تيك گزينه Disable script debugging‌  و در اكسپلورر 7 تيك گزينه ‌Display a notification about every script error‌ را بزنيد. تاييد كنيد و خارج شويد.

راه دوم اين است كه از سيستم ديگري امتحان كنيد و يا با نام كاربري ديگري به سيستم ‌Login‌  كنيد.

راه بعد اين است كه كنترل كنيد  ‌Active Scripting‌، ‌ActiveX‌  و جاوا توسط اينترنت اكسپلورر غيرفعال نشده باشند. براي اين كار از منوي ‌Tools‌ گزينه ‌Internet Options‌  را انتخاب كنيد و لبه ‌Security‌  را انتخاب كنيد‌Default Level‌  را انتخاب تاييد كنيد.

يك راه ديگر اين است كه تمام فايل‌هاي ‌Temp‌  اينترنت خود را پاك كنيد.

راه ديگر نيز اين است كه آخرين ‌Service Pack‌  را روي سيستم خود نصب كنيد.

3- چرا بعضي از بازي‌هاي كامپيوتري در روزليشن 1024 در 768 تنظيم كنيم، سرعت آن پايين مي‌آيد؛ مثل بازي ‌.Undercover‌

بعضي بازهاي ها نياز به كارت گرافيك و رم بالايي دارند. چنانچه بخواهيد در بهترين كيفيت آنها را ببينيد، به دليل پايين بودن رم اصلي يا رم كارت گرافيكي، سيستم توانايي ارايه آن را ندارد و سرعت به‌طرز محسوسي پايين مي‌آيد. سرعت ‌CPU‌ هم در اين امر موثر است.

 4- وقتي كامپيوتر را روشن مي‌كنم اين اخطار را دريافت مي‌كنم :

‌ Now system is in safe mode please‌

‌ re-setting cpu frequency in the CMOS setup‌

 CPU‌ دستگاه من  DUAL CORE 5200 ATHLONاست در ‌CMOS‌ نگاه كردم فركانس آن 2700 مگاهرتز بود؟

براي رفع مشكل سيستم را خاموش كنيد و برق آن را به‌طور كامل قطع كنيد. باتري مادربرد را از جاي خود خارج كرده و پس از چند ثانيه در جاي خود قرار دهيد. سپس سيستم را روشن كنيد.

يك بار پيغام ظاهر مي‌شود و سيستم راه‌اندازي مي‌شود. سيستم را ‌Restart‌ كنيد. مشكل برطرف مي‌شود.

اگر با اين كار مشكل برطرف نشد اولا ممكن است بسته به نوع مادربرد نيازي به تنظيم آن وجود داشته باشد و ثانيا اين‌كه ممكن است مادربرد مشكلي پيدا كرده باشد يا ‌CPU‌ اصطلاحا نيم‌سوز شده باشد.

در ضمن اگر پاور سيستم خيلي كيفيت ندارد و قديمي است ممكن است به‌دليل نرساندن برق مورد نياز به ‌CPU‌‌ اين مشكل پيش آمده باشد. همچنين در صورت نصب وسيله‌اي خاص مانند رم كه با سيستم سازگاري ندارد، احتمال بروز چنين مشكلي وجود دارد.

  5- چطور مي‌توان كاري كرد كه اينترنت پس از تماس با خط تلفن خودبه‌خود يا با تاييد يك سوال قطع شود؟

نرم‌افزارهاي مختلفي در همين رابطه قابل استفاده هستند كه از جمله آنها مي‌توان به PhoneTray DialUp‌  اشاره كرد.

6- هنگامي كه سي‌دي را داخل درايو مي‌گذارم، محتويات آن را به شكل اينترنت اكسپلورر در مي‌آيد. فرقي نمي كند دينا باشد يا عكس يا موزيك. چه كار بايد انجام داد كه به شكل خودشان در بيايد؟

روي فايل كليك راست كرده، ‌Properties‌  را انتخاب كرده و روبروي  ‌Open with‌، گزينه ‌Change‌  را انتخاب كنيد. سپس برنامه‌اي كه مي‌خواهيد با آن فايل را باز كنيد، انتخاب كرده و تيك گزينه ‌...Always use the‌  را نيز بزنيد. تاييد كنيد و خارج شويد. براي هر نوع فايل يك بار اين كار را انجام دهيد.

7- ‌اين دو اخطار چيستند و چگونه بايد با آنها بر خورد كرد ؟

‌D:\WINDOWS\svchost.exe‌
‌Windows cannot find "D:\WINDOWS\‌
‌ svchost.exe" make sure you typed the‌
‌ .name correctly; and then try again‌
‌ to search for a file click the start‌
‌.buttenon and  then click search‌

‌Desktop‌
‌Couldnot load or run "D:\WINDOS\‌
‌ .svchost.exe" specified in the registry‌
‌ Make sure the file exist on your‌
‌ computer or remove the reference‌
‌.to it in the Registry‌

اين پيغام‌ها كه در هنگام بالا آمدن ويندوز و زماني ظاهر مي‌شوند كه سيستم عامل مي‌خواهد فايل‌هاي ويروسي مثل ‌amvo.exe‌ و ‌copy.exe‌  را بارگذاري كند. در حالي كه اين فايل‌ها توسط يك ضدويروس از بين رفته‌اند ولي هنوز اطلاعات براي بارگذاري آنها در رجيستري وجود دارد. بعضي از ويروس‌ها در‌Startup‌ ويندوز مي‌نشينند تا بتوانند فايل اصلي ويروس را در هنگام بالا آمدن ويندوز فعال كنند، اما چون فايل اصلي ويروس توسط ضدويروس از بين رفته است، نمي‌توانند آن فايل اصلي را پيدا كنند و ويندوز پيغام پيدا نكردن اين فايل‌ها را مي‌دهد. براي از بين بردن اين پيغام بايد تمام فايل‌هايي كه ويروس در ‌Startup‌ ويندوز قرار داده را غيرفعال كنيد. ‌ ‌براي اين كار در منوي شروع، گزينه ‌Run‌ را انتخاب و در قسمت دستور، ‌msconfig‌  را تايپ و تاييد كنيد. لبه ‌Startup‌ را انتخاب كنيد و هر فايل اجرايي كه ويروس ايجاد كرده را غيرفعال، تاييد و سپس سيستم را ‌Restart‌ كنيد. چنانچه به رجيستري آشنايي داريد، مي‌توانيد در قسمت ‌Run‌  از منوي شروع، گزينه ‌Regedit‌ را تايپ كنيد تا وارد بخش اصلاح رجيستري شويد. به مسير اين رجيستري برويد:
‌HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE‌
‌\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run‌

چنانچه در اين مسير، فايل اجرايي ويروس را ديديد، آن را حذف كنيد. در ضمن برنامه‌هاي مختلفي براي از بين بردن فايل‌ها و اصلاح اتوماتيك رجيستري وجود دارد.

 8- من 2 تا عكس با فتوشاپ نرو ويرايش كرده‌ام، آيا راهي هست كه آن را به‌حالت قبل برگردانم؟ مثلا با  ‌Restore 

در برنامه‌هاي گرافيكي معمولا گزينه‌اي به‌نام ‌Revert‌  وجود دارد كه چنانچه فايل را باز كرده باشيد و عملياتي روي آن انجام داده باشيد و بخواهيد دوباره به حالت اول برگردانيد، مي‌توان از آن استفاده كرد. البته اين گزينه زماني قابل اجراست كه فايل را نبسته باشيد. ‌

9-  مدتي است كه وقتي چند تا پنجره در ويندوز باز مي‌كنم، يك پيغام خطا مي‌دهد و تمام پنجره‌ها و  Task Manager هم ناپديد مي‌شود و وقتي دوباره ظاهر مي‌شود همه پنجره‌ها را بسته است. قسمت Error reporting‌  را هم غيرفعال كردم، ولي باز همان‌طور مي‌شود. البته برنامه‌هاي در حال اجرا را نمي‌بندد. هر چه هم ويروس‌كشي انجام دادم، هيچ ويروسي را نشان نداده است.
سيستم شما مشكوك به آلودگي به ويروس است. از آنتي‌ويروس‌هاي به‌روز براي بررسي سيستم‌تان استفاده كنيد. چنانچه مطمين هستيد كه سيستم‌تان ويروسي نيست، با استفاده از سي‌دي ويندوز، آن را ‌ Repair  كنيد.

10- مي‌خواستم بدانم چطور مي‌شود جلوي ايميل‌هاي ارسالي از سايت‌هايي كه قبلا در آنها عضو شده‌ايم، را بگيريم؟
هر سايت در نوشته‌هاي ثابتي كه به‌عنوان تبليغات گروه يا سايت در هر ميل براي اعضا مي‌فرستد، طريقه عضو شدن و خروج از عضويت را عنوان مي‌كند كه هركدام شيوه خاص خود را دارند. در بيشتر آنها ارسال يك ميل خالي به آدرس گروه، به‌صورت خودكار شما را از ليست اعضا خارج مي‌كند تا ميلي براي آن آدرس ارسال نشود. ‌ ‌
1-11 - چگونه مي‌توان از يك فايل متني زرنگار تحت داس روي يك سيستم جديد  چاپ گرفت؟

2-11 -لطفا در مورد نحوه كار برنامه‌هايي كه اجازه نصب چند سيستم عامل را مي‌دهند هم توضيح دهيد. آيا سيستم عامل ‌DOS‌ روي رايانه هاي جديد ‌(NTFS)‌ قابل نصب است؟
1- با نصب برنامه زرنگار روي سيستم جديد مي‌توان پس از باز كردن، آن را چاپ كرد.
2- اگر منظورتان از سيستم جديد اين است كه سيستم عامل داس ندارد، مي‌توانيد در سيستم قديمي (كه داس دارد)، خروجي خاصي بگيريد كه برنامه ‌Word‌ هم قابليت خواندن آن را داشته باشد كه البته در اين حالت يك فايل متني ساده بدون پاورقي، جدول يا تصوير خواهيم داشت كه تا حد زيادي به فايل اصلي شبيه است. البته نرم‌افزارهايي نيز براي تبديل فايل زرنگار به ورد وجود دارد كه هر كدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند.
3- در مورد نحوه كار اين نرم‌افزارها، چون ممكن است با اختصارگويي، حق مطلب ادا نشود. سيستم عامل داس بر روي سيستم هاي با پارتيشن ‌NTFS‌ نصب نمي‌شود و به پارتيشن ‌FAT‌ نياز دارد.

12- يك ويروس وارد كامپيوترم شده كه نمي‌گذارد هيچ ضدويروسي بالا بيايد براي حذف آن بايد چه كنم؟ ‌ ‌
سيستم را در حالت ‌Safe Mode‌ راه‌اندازي كنيد و سپس ضدويروس را اجرا كنيد . چنانچه اين كار عملي نشد، از ضدويروس‌هايي كه در محيط داس، سيستم را جستجو مي ‌كنند، استفاده كنيد. ‌ ‌

 13- من به‌درستي به اينترنت وصل مي‌شوم ولي زماني كه اينترنت خود را باز مي‌كنم ايرادي مبني بر اين‌كه به اينترنت وصل نيستم مي‌دهد؟
از اين‌كه اكسپلورر به‌صورت آفلاين اجرا نشده باشد، مطمئن شويد. براي اطمينان از منوي ‌File‌، تيك گزينه ‌Work offline‌ را برداريد. ‌ ‌

14- اگر بخواهم در برنامه فتوشاپ يک عکس در اندازه 4 در 3 را در کادر A4 براي پرينت به‌ تعداد تکثير کنم، از چه گزينه‌اي بايد استفاده کنم؟

براي اين کار گزينه‌اي وجود ندارد. پس از ايجاد صفحه سفيد  A4، با استفاده از خطوط راهنما، صفحه را به‌تعداد ممکن 4 در 3 تقسيم کنيد، سپس با کپي کردن تصوير در جاي خود (بين خطوط راهنما)، مي‌توانيد صفحه را پر از عکس کنيد.

15- مدتي است که کامپيوترم ويروسي شده به‌گونه‌اي که صفحات آن قفل مي‌کند و سرعت اينترنت آن خيلي پايين آمده وحتي نام پوشه‌ها هم ديگه نشان داده نمي‌شود؟
اگر همان‌طور که خودتان اشاره کرده‌ايد، سيستم شما ويروسي شده است، طبيعتا بايد هرچه زودتر از يک برنامه ضدويروس به‌روز براي پاک‌سازي آن استفاده کنيد. در هنگامي که سرعت سيستم‌تان پايين است، از Task Manager (Alt+Crtl+Del)  کنترل کنيد که چه پردازشي سيستم شما را مشغول کرده است.  ممکن است پردازشي ناخواسته باعث پايين آمدن سرعت سيستم شما شده باشد.
16- مدتي است كه ويندوزم حجم درايو C ‌(ويندوز در اين درايو نصب است) را زياد نشان مي‌دهد و الان هم مدام پيغام ‌ low disk space‌  مي‌دهد. البته اين دو فايل هم در درايو ‌ c ‌وجود دارند كه در محيط dos‌ هنگامي كه با سي‌دي bootable ‌بوت مي‌كنم، وجود ندارد. در داس حدود 2 گيگابايت فضاي خالي نشان مي‌دهد. اين دو فايل عبارتند از ‌ C:\hiberfil.sys ‌ با حجم 511 مگابايت و ‌ C:\PAGEFILE.SYS‌  با حجم 768 مگابايت.

در ويندوز ‌xp‌ قابليتي با نام ‌Hibernate‌ وجود دارد كه با كمك آن مي‌توان بدون خاموش كردن سيستم، آخرين وضعيت قبلي را بازيابي كرد. تمام اين اطلاعات مربوط به ويندوز در فايلي به‌نام ‌hiberfil.sys‌  ذخيره مي‌شود كه ويندوز با كمك آن آخرين وضعيت را بازيابي مـي‌كند. براي از بين بردن آن مي‌توانيد از ‌Control Panel‌  گزينه ‌Power Option‌  را انتخاب كرده و لـبـه ‌Hibernate‌  را انـتـخـاب كـنـيد. تيك گزينه  ‌...Enable‌ را بـرداريـد. بـراي بـار بـعد كه سيستم راه‌اندازي مي‌شود، اين فايل خودبه‌خود پاك مي شود. ‌ ‌‌Pagefile.sys‌  نيز فايلي است كه ويندوز براي انجام عملياتي خاص ‌(Virtual Memory)‌ از آن استفاده مي‌كند. البته مي توانيد اين فايل را نيز به‌ترتيبي كه مي‌آيد، پاك كنيد، ولي ما آن را توصيه نمي‌كنيم. روي ‌My Computer‌  كليك راست كرده و ‌Properties‌  را انتخاب كنيد. لبه ‌Advanced‌ را انتخاب كنيد. ‌Performance Settings‌  را هم انتخاب كنيد ‌Advanced tab‌  را بيابيد. براي هر درايو مي توانيد مقدار حافظه مورد نظر را وارد كنيد.
وقتي شما در ‌Dos‌  درايوها را مي بينيد، ويندوز اين كارها را انجام نداده است.

17- چرا سايت‌هاي فارسي كه در اينترنت اكسپلورر باز مي‌كنيم، نوشته‌ها در هم و بر هم هستند؟ ‌ ‌
اگـر مـنـظـور از درهم و برهم، نوشته‌هاي با فاصله كم است، مي‌توانيد با كپي كردن مطالب در نرم‌افزاري مثل ‌Word‌ يا ‌Notepad‌ و آنگاه تنظيم فواصل سطرها، آنها را خوانا ببينيد. اما اگـر مـنظورتان كاركترهاي ناخواناست، در پنجره ‌Explorer‌، بـه مـنـوي ‌View‌ بـرويـد و گزينه ‌Encoding‌ را انـتـخاب كنيد، سپس ( Unicode (Utf-‌8 را انتخاب كنيد.

18- همزمان با روشن شدن كامپيوترم برنامه‌اي به نام  ‌Genuine windows license‌، روي كامپيوترم قرار گرفت كه باعث مي‌شود در هنگام روشن شدن كامپيوتر و بعضي مواقع هم در زمان روشن بودن آن با پيغام خطايي مبني بر اين‌كه سيستم شما در خطر است و براي گرفتن كد اقدام كنيد روبه‌رو مي‌شوم. همچنين اين برنامه در ‌Control panel‌ نيز غيرقابل حذف است. البته من برنامه نصب آن را از سايت گرفته‌ام. در مورد نصب بر روي سيستم ترديد دارم؟
با توجه به وضع كپي‌رايت، ويندوز نصب شده بر روي سيستم شما اصلي نيست و تنها يك كپي از ويندوز اصلي است. وقتي به اينترنت متصل شده‌ايد، سايت مايكروسافت از تقلبي بودن ويندوز شما مطلع شده و به شما گوشزد مي‌كند كه اين نسخه جعلي است و هرچه سريع‌تر براي دريافت نسخه اصلي ويندوز اقدام كنيد. با انتقال اطلاعات درايو نصب ويندوز، آن را فرمت كنيد و ويندوز خود را دوباره نصب كنيد.

 19- فايل ‌lsass.exe‌ در مسير ‌C:\windows‌  چه نوع فايلي است؟
ايـــن فـــايـــل اجـــرايــي مـخـفــف عـبــارت ‌Local Security Authentication Server‌  است كه كه به‌وسيله شركت مايكروسافت براي تامين امنيت سيستم تهيه شده است. اين روند پردازش كنترل مي‌كند كه آيا كاربر سيستم مجاز است يا خير. با اجراي اين فايل سيستم متوجه مي‌شود كه چه كاربري به چه اطلاعاتي مي‌تواند دسترسي داشته باشد و در صورت غيرمجاز بودن كاربر، اطلاعاتي كه مجاز نيست از دسترس او خارج خواهد شد. اين فايل تغييرات كلمه رمز توسط كاربر را نيز در خود ذخيره مي‌كند. در حقيقت كار اصلي اين پردازش، مشخص كردن اجازه دسترسي هر كاربر به اطلاعات است.‌ 

20- مدتي است که هروقت کامپيوتر را روشن مي کنم اين نوشته ظاهر مي‌شود و نمي‌دانم چکارش کنم:

Auslogics visual styler.  No language files
…found, please einstall an application

اين پيغام حکايت از پاک شدن برخي از فايل‌هاي *.dll نرم‌افزاري با نام Auslogics visual styler  دارد که کار آن تغيير محيط ويندوز (آيکون ها، تصاوير، تم‌ها و ..) است. نرم‌افزار را دوباره نصب کنيد. هرگز از پاک کردن فايل ها براي Uninstall کردن يک نرم‌افزار استفاده نکنيد.
21- نرم‌افزاري براي به رمز درآوردن فايل‌ها و فولدرها معرفي کنيد.
علاوه بر Winrar ، مي‌توانيد از نرم‌افزارهاي Steganos Safe  و Folder Lock نيز استفاده کنيد.
22- مي‌خواهم يک عکس 700×800 پيکسلي را به‌قطعات 25×25 پيکسلي تکه‌تکه ذخيره کنم. آيا برنامه فتوشاپ يا برنامه‌اي ديگر چنين ابزاري دارد؟
نرم‌افزار ProPoster  به‌راحتي اين کار را براي شما انجام مي‌دهد. چنانچه با نرم‌افزار فتوشاپ بخواهيد اين کار را انجام دهيد، پس از قراردادن خطوط راهنما (براي مشخص کردن 25 قطعه)، مي‌توانيد به‌راحتي با ابزار Crop هر قسمتي از تصوير که مايل بوديد را جدا کنيد و با نام دلخواه ذخيره کنيد. با اين روش با حفظ تصوير اول، 25 فايل جداگانه نيز خواهيد داشت.

23- آيا مي‌شود آپديت‌هاي ويندوز اکس‌پي را برداريم و روي يک ويندوز اکس‌پي ديگر به‌کار ببريم؟
خير، هر آپديت با توجه به شماره سريال CPU که براي هر سيستم منحصر به‌فرد است.

24- هنگام فراموشي پسورد کاربر چه کارهايي مي‌توان انجام داد؟

اگر براي Administrator خود، قبلا پسورد انتخاب نکرده‌ايد، از Switch User به کاربر Administrator  برويد و جاي پسورد را خالي بگذاريد. به اين ترتيب مي توانيد با اختيارات ادمين وارد کامپيوتر شويد.

اما اگر در هنگام نصب ويندوز Xp براي ادمين پسورد گذاشته باشند، اين كار را انجام دهيد: هنگام بالا آمدن ويندوز كليد F8 را زده سپس بسته به نوع نياز خود يكي از گزينه‌هاي  Safe Mode را انتخاب كنيد.
بعد از وارد شدن به ويندوز در منوي Start گزينه RUN را انتخاب كرده و در جاي خالي عبارت Control userpasswords2  را تايپ كنيد.
پنجره باز شده دو TAB به نام‌هاي Users و amp; Advanced  دارد.

TAB Users
را انتخاب كرده و تيك گزينه  "User must enter …" را برداريد.
با برداشتن تيك اين گزينه ديگر هنگام ورود به ويندوز از شما پسورد گرفته نمي‌شود.
حالا با استفاده از گزينه Add مي‌توان نام كاربري را به آن اضافه و با استفاده از گزينه Remove  مي‌توان نام كاربري را حذف كرد. همچنين با استفاده از گزينه Properties مي‌توان ميزان دسترسي كاربران به ويندوز را تعيين كرد.
نرم‌افزارهاي مختلفي نيز براي چنين مواقعي وجود دارند. برخي از اين نرم‌افزارها را روي سي‌دي رايت مي‌کنند و سيستم را با سي‌دي بوت مي‌کنند. نرم‌افزار به‌صورت خودكار اجرا شده و پسورد کاربر را پيدا مي‌کند.

25- با چه برنامه‌اي و چگونه مي‌توانم فيلم‌هاي دايو اکس با زيرنويس فارسي را از روي هارد کامپيوتر روي سي‌دي يا دي‌وي‌دي رايت کنم؟
يکي از راه‌هاي بسيار آسان استفاده از نرم‌افزار ConvertXtoDVD  است. به اين صورت که فرض کنيم شما يك فيلم با فرمت .avi داريد. زيرنويس آن هم در همان پوشه کنار فيلم قرار دارد (حتما بايد اسم زيرنويس با اسم DVD هم‌نام باشد). برنامه به‌صورت اتوماتيک زيرنويس را بر DVD مي‌افزايد و بعد مي‌توان در هر حجمي که دلخواه است Convert کرد.
از  نرم‌افزار Jet audio هم مي‌توان براي همين منظور استفاده کرد.
 
26- چند وقت است که وقتي مي‌خواهم به اينترنت وصل شوم، با پيغام خطاي «Telephone signal not detected, please check connection»  مواجه مي‌شوم.
ظاهرا ارتباط مودم شما با خط تلفن قطع شده است. پس از اطمينان از کارکردن مودم، کابل‌هاي ارتباطي را کنترل کنيد.
27- حدود يک هفته است که ويندوز سرويس‌پک 3 را نصب کرده‌ام اما نمي‌دانم که چرا در قسمت (Turn off computer) گزينه Standby غيرفعال است؟
درايور کارت گرافيک و مانيتور خود را دوباره نصب کنيد.

28- ممكن است بگوييد علت ايجاد پيغام خطاي زير در کامپيوتر چيست؟
No - Disk error : Exception Processing Message c0000013 Parameters 75b6bf9c 475b6bf9c 75b6bf9c
سيستم شما در خواندن و نوشتن روي درايوتان مشکل پيدا کرده است. از منوي Start گزينه RUN  را انتخاب کرده و در پنجره مربوطه chkdsk /f /r  را تايپ کنيد.  بعد از Restart  کردن، هارد شما کنترل مي‌شود و اگر ايرادي پيدا شود، برطرف خواهد کرد. در اولين فرصت ويندوز خود را روي درايوي که مشکل ندارد، نصب کنيد.

29- مدتي است وقتي مي‌خواهم از قسمت run وارد msconfig شوم، سيستم ناگهان ري‌ست مي‌شود و وقتي مي‌خواهم وارد رجيستري سيستم شوم، با پيغام زير روبرو مي‌شوم:

redgistery editionhas  been disabled by your administrator
و سپس سيستم  ري‌ست مي‌شود؟
کنترل کنيد كه آيا Task Manager شما فعال است؟ اگر فعال است، Process هاي سيستم را کنترل کنيد. در صورتي که در مورد Task Manager هم همان پيغام را داد، سيستم شما آلوده به‌ويروس شده است. براي شروع از برنامه  Autorun Eater  استفاده کنيد تا Regesit و Task Manager شما فعال شود. سپس يک برنامه ضدويروس به‌روز نصب کنيد.

  30-آيا ويروس جييفو واقعا ويروس است؟ من در هر بار نصب ويندوز با آن مواجه مي‌شوم، ولي هنگام ويروس‌يابي دوباره فعال است؟
بله، Jeefo  يکي از شايع‌ترين ويروس‌هايي است که به‌تازگي سيستم‌هاي کاربران را آلوده کرده است و ضدويروس‌هاي معروف هم توفيق چنداني در پاک کردن آن به‌دست نياورده‌اند. البته ضدويروس‌هايي ارايه شده‌اند که تنها براي پاک کردن اين ويروس ساخته شده‌اند. اگر مي‌خواهيد ويندوز را دوباره نصب کنيد، ابتدا درايو آن را فرمت کنيد و سپس اقدام به نصب کنيد. مشکلي که براي سيستم تان به‌وجود آمده نيز از ويروس است . مي‌توانيد ابتدا با برنامه AutorunEater  فايل‌هاي ويروسي که باعث بازشدن درايو در پنجره ديگر مي‌شوند را غيرفعال کنيد، سپس با ضدويروسي به‌روز، سيستم خود را ويروس‌يابي کنيد.

31 - به‌تازگي درايوهاي ديسك سخت در پنجرهMy computer  باز نمي‌شود و هنگامي كه روي آنها دابل‌كليك مي‌كنم، پنجره‌اي جديد محتويات (مثلا (E را نشان مي‌دهد. و درايوD  از پنجره My computer  اصلا باز نمي‌شود و هنگام كليك روي آن پنجرهOpen With  باز مي‌شود ولي ازAddress bar  مي‌توانم داخل درايو بروم. و در منويTools  نيز بخش Folder Option  نيز حذف شده است براي برگشت به حالت اوليه و معمول چه كاري بايد انجام دهم؟ با نصب مجددWindows  متاسفانه مشكل حل نشده است؟

به‌تازگي موج جديدي از حمله‌هاي ويروسي به سيستم‌ها ديده شده است. مطمئن‌ترين راه‌حل، انتقال اسناد خود به درايوي غير از درايو ويندوز و سپس فرمت و نصب مجدد ويندوز است. فايل Autorun.inf  توسط فايلي آلوده در تمام روت سيستم شما پخش شده است. براي از بين بردن آن از برنامه‌اي به‌نام‌  Autorun eater استفاده كنيد (با حجم تقريبي يك مگابايت). اين برنامه اين فايلها را قرنطينه مي‌كند اما به ‌شما مي‌گويد كه آيا توليدكننده اين فايل هنوز وجود دارد يا خير؟ براي از بين بردن آن فايل بايد از ضدويروس به‌روزي استفاده كنيد. مطمئن‌ترين راه جلوگيري از ورود اين ويروس به سيستم، باز نكردن فايل‌هاي دريافتي ناشناخته از اينترنت است.

  32- چگونه مي توانم بدسكتور را از راه نرم‌افزاري درست كنم؟
همان‌طور كه مي‌دانيد بدسكتور به منطقه‌اي از ديسك سخت ‌گفته مي‌شود كه اطلاعات آن منطقه قابل خواندن نباشد و سيستم نتواند از آن قسمت از حافظه استفاده كند. بنابراين اگر منظور تعمير سخت‌افزاري است كه بايد به متخصص مراجعه كرد. اما مي‌توان اين قسمت را به سيستم عامل شناساند تا ديگر از آن منطقه استفاده نكند و در عين حال پيغام خطايي نيز ندهد. يكي از ساده‌ترين روش‌ها براي اين كار استفاده از دستور Scandisk  در خط‌ فرمان است. با اين كار سيستم ديسك سخت را به‌طور فيزيكي و سكتور به سكتور مي‌خواند و در صورت برخورد با بدسكتور روي آن برچسبي مي‌چسباند تا ديگر سيستم عامل براي استفاده به آن قسمت مراجعه نكند و در نتيجه پيغام خطايي نيز ندهد.

33- خواهشمندم توضيح دهيد كه Embeded بودن يك نرم‌افزار يعني چه؟
نرم‌افزارهايي وجود دارند كه فايل خروجي خود را Embed  مي‌كنند، به اين معنا كه تمام فايل‌هاي مورد نياز فايل خروجي را به فايل اصلي پيوست مي‌كنند. براي مثال در يك صفحه از عكس و تصوير، وقتي خروجي گرفته مي‌شود علاوه بر فايل اصلي، عكس و فونت‌ها نيز به آن پيوست مي‌شوند تا در هر بار باز شدن آن صفحه عكس‌ها و فونت‌ها نيز در دسترس باشند. بنابراين حجم اين فايل از فايل اصلي بيشتر است، اما اين مزيت را دارد كه اين فايل در هر سيستمي به ‌دليل موجود بودن عناصر تشكيل‌دهنده آن در خود فايل، قابل استفاده است.

34- چرا حافظه درايو C كه ويندوز در آن نصب است، بيشتر از مقدار برنامه داخل درايو است؟ يعني حجم تك‌تك برنامه‌ها و پوشه‌هاي داخل درايو C  كمتر از مقدار كلي حجم درايو آن است؟
در تمام درايوها فايل‌هاي سيستمي وجود دارند كه كاربر به آنها دسترسي مستقيم ندارد و تنها سيستم عامل يا بعضي نرم‌افزارها به آنها دسترسي دارند و از آنها استفاده مي‌كنند. در درايوي كه ويندوز نصب مي‌كنيد (در اينجا (C نيز علاوه بر فايل‌هاي پنهان، فايل‌هاي سيستمي و اطلاعاتي مربوط به قالب هر درايو نيز وجود دارند كه در بيشتر موارد كاربر نبايد به آنها دسترسي داشته باشد.

35- مي‌خواهم در ياهو ميل بسازم. ولي قسمتي هست با نامPostal Code  كه هر بار علامت خطا مي‌دهد. لطفا مرا راهنمايي كنيد.

چنانچه نام كشور را ايران انتخاب كرده باشيد، نيازي به اين Code نداريد. براي خالي نبودن اين قسمت هر عددي (مانند: 11111) را مي‌توانيد وارد كنيد. اين عدد بايد 5 رقمي باشد.

 36- چطور مي‌شود صداي درايو فلاپي را در آغاز به‌كار ويندوز قطع كرد؟
در موقع روشن شدن، سيستم مي‌تواند به ‌ترتيب از يكي از دستگاه‌ها CDRom) ، Hard Disk، Floppy Drive  و.. .) استفاده كند و از طريق آنها بالا بيايد. زماني كه سيستم بوت مي‌شود، كليدDel   را فشار دهيد تا واردSetup   دستگاه شويد. بسته به ‌نوع مادربورد، تنظيمات مربوط به بوت شدن سيستم خود را بيابيد. سپس اولين بخش براي بوت شدن را از فلاپي درايو به هاردديسك قرار تغيير دهيد تا سيستم براي بالا آمدن يك راست به سراغ هارد رفته و ويندوز بالا بيايد. شما مي‌توانيد ترتيب بوت شدن را نيز در همين بخش تعيين كنيد.

37- مي‌خواستم بدانم كه چگونه مي‌توان دانلود اتوماتيك انجام داد؟
براي اين كار مي‌توانيد از نرم‌افزارهاي مخصوص اين كار مانند  WakeOnStandByاستفاده كنيد.

38- چند وقت است كه CPU سيستمم روي 100% كار مي‌كند وقتي هم كه پنجره TASK  MANAGER   را باز مي‌كنم مي‌بينم كه چنين فايلي NMIndexStoreSvr.exe توي قسمت Processes  هست كه تمام 100% كار كرد CPU  براي آن است هيچ برنامه‌اي يا هر چيز ديگه‌اي هم باز نيست (در ضمن END PROCESS   هم فايده نداره.)

NMIndexStoreSvr.exe  بخشي از برنامه Nero Scout  است كه با برنامه Nero نصب مي‌شود. اين پروسه در حال ساختن بانك اطلاعاتي از فايل‌هاي قابل اجرا (صوت و تصوير) روي سيستم شماست.  با اجراي برنامه Nero Scout  و Disableكردن آن مي‌توانيد از دست اين پروسس راحت شويد.

39- لطفا راجع به نرم افزار invisible  browsing  توضيح بديد؟

يكي از راه‌هاي حفظ و تامين امنيت در اينترنت ناشناس بودن، جلوگيري از لو رفتن IP Address  شماست كه به نوعي هويت شما در اينترنت مي‌باشد Invisible Browsing . نرم افزاري از شركت AmplusNet  به كاربر، امكان مخفي نمودن IP Address و يا تغيير آن را مي دهد تا بتواند به طور ناشناس به گشت و گذار در اينترنت بپردازد و از لو رفتن اطلاعات شما جلوگيري نمايد. اين نرم افزار مي تواند به سرعت تواند هويت شما را در اينترنت تغيير دهد.
از ديگر توانايي هاي اين  نرم افزار مي توان به موارد زير اشاره كرد:
توانايي مسدود كردن ‌ Popunder،Popup ها،‌IP  هاي پيغام‌هاي Spam  وActiveX  ها و JavaScript  هاي مخرب.
پاك كردن تمامي رد پاها و اطلاعات ناشي از كشت و گذار شما در اينترنت مانندBrowser Cookies, Internet URL History, Typed URL history, Auto Complete Forms  وPassword History, Internet Explorer Favorites و.Temporary Files 

 40-  چند وقت پيش در ياهو ايميلي براي خودم ساختم اما به دليل فراموش كردن پسورد ديگر سراغش نرفتم. مي خواستم بدانم چگونه مي شود آن آدرس را حذف كرد و يا از بين برد؟
براي از بين بردن آدرس ميل خود نياز به پسورد داريد. براي يافتن پسورد هنگام پركردن فرم ثبت نام در ياهو، اطلاعات اضافي از شما گرفته شده است (مانند ايميل دوم و يا سوال امنيتي). وارد صفحه يا هو شويد و روي گزينه Forget your ID or password   كليك كنيد. با وارد كردن نام كاربري خود، پسورد به آدرس ميلي كه موقع پركردن فرم ثبت نام داده بوديد ارسال خواهد شد. همين طور مي‌توانيد با پاسخ دادن به سوالي كه خودتان در زمان تكميل فرم ثبت نام انتخاب كرده ايد، پسورد خود را بيابيد.
اما پس از يافتن پسورد، چنانچه مي‌خواهيد نام كاربري خود را از ياهو حذف كنيد، به آدرس زير برويد:
 config/deleteuser https://edit.yahoo.com/
سپس با وارد كردن نام كاربري و پسورد خود، صفحه اي براي تاييد پايان بخشيدن به اكانت شما ظاهر خواهد شد. در صورت تاييد، ظرف مدت 90 روز نام كاربري شما از فهرست ثبت نامي ياهو حذف خواهد شد. پس از حذف، ياهو اين امكان را به ديگر كاربران مي دهد تا از نام كاربري شما استفاده كنند.

41- اگر بخواهيم موقع رايت سي‌دي براي سي‌دي ايكون انتخاب كنيم بايد چه كار كنيم؟
Notepad  را باز كرده عبارات زير را تايپ كنيد:
autorun[]
open=***.exe
icon=*****.ico

فايل را به نامAutorun.inf  ذخيره كنيد. نام آيكن موردنظرتان را در خط مربوطه (سوم) به جاي ستاره درج كنيد. نام برنامه يا بازي كه در حال رايت هستيد را در خط دوم به‌جاي ستاره بنويسيد. اين فايل را در كنار ديگر فايل هايتان رويCD  رايت كنيد.

 42- چند وقتي است كه هنگام باز كردن يا حذف كردن يا تغيير نام بعضي از پوشه‌ها با اين پيغام روبرو مي‌شوم. مشكل از كجاست؟
is not accessible.
access is denied.
 
در ويندوز زماني كه از فايلي در فولدري استفاده مي‌شود، دسترسي كاربر به آن فولدر محدود مي‌شود. به اين معني كه نه‌تنها نمي‌توانيد آن فولدر را حذف كنيد بلكه تغييري در نام آن نيز نمي‌توانيد بدهيد. بعضي برنامه‌ها در پس زمينه توسط خود ويندوز اجرا مي‌شوند و دسترسي كاربر به آنها نيز محدود است. از اين‌كه فايلي از آن فولدر در حال اجرا نيست يا در جايي استفاده نشده اطمينان حاصل كنيد. اگر باز هم، چنين وضعيتي مشاهده شد، سيستم خود را با يك ضدويروس خوب اسكن كنيد.

43- من بعد از دانلود يك برنامه از اينترنت وقتي مي‌خواهم اين برنامه را اجرا كنم با اين پيغام مواجه مي‌شوم علت آن چيست؟
folder  is invalid or corrupted
ipped zThe compressed

چند احتمال وجود دارد. اول اين‌كه فايلي كه دانلود مي‌كنيد ايراد دارد و فايل درستي نيست. در صورت اطمينان از سالم بودن فايل در صفحه مربوطه، فايل به‌ درستي دانلود نمي‌شود. حجم فايل را در صفحه با فايلي كه دانلود مي‌كنيد مقايسه كنيد تا مطمئن شويد تمام فايل دانلود شده است. احتمال ديگر اين است كه قالب فايل زيپ نباشد.

44- مي‌خواستم بدانم چگونه مي‌توان از رايانه مانند يك تلفن معمولي استفاده نمود؟
نرم‌افزارهايي مختلفي در اين رابطه وجود دارند كه با نصب آنها و اتصال يك هدفون (گوشي + ميكروفون) مي‌توان از كامپيوتر مانند يك گوشي تلفن استفاده كرد. از جملهGizmo ، Call every where، PC-Telephone  و... .

45- من برنامه Photoshop CS3 را دارم. هرگاه مي‌خواهم در آن فارسي تايپ كنم حروف به صورت جدا و نچسبيده به هم تايپ مي‌شوند. مي خواستم ببينم مشكل از كجاست؟
نسخه‌هاي ME فتوشاپ قابليت تايپ فارسي را دارند. شما براي تايپ فارسي بايد از نگارشAdobe Photoshop CS3 ME   استفاده كنيد و يا از فارسي‌نويس‌هاي جدا مثل مريم ياAdobe Photoshop Cs3  Extended ME !...   پيشنهاد مي‌شود.

46- آيكونmy Computer  و My Document   من حذف شده است. چگونه آنها را برگردانم؟
روي desktop  (بدون انتخاب چيزي) كليك راست كرده، گزينه Properties را انتخاب كنيد. لبهdesktop  را بيابيد. گزينه Customize desktop  را انتخاب كنيد. در قسمت Desktop Icons  گزينه‌هايMy Computer   و My Document  را تيك بزنيد.  پنجره‌ها را تاييد كنيد تا بسته شوند. گزينه‌هاي انتخابي شما روي desktop  خواهند بود.

47- چرا وقتي سيستمم خاموش است ، تلفن زنگ مي زند سيستمم روشن مي‌شود؟ ولي وقتي سوكت را از كيس مي كشم چنين اتفاقي نمي افتد؟
پس از فشردن دكمه پاور كامپيوتر براي روشن كردن سيستم، بلافاصله براي ورود به تنظيمات بايوس، دكمه DEL  روي صفحه کلیدتان را بفشاريد.
پس از ورود، بسته به نوع مادربوردتان، در قسمتPower Management  گزينهModem Ring On   را بيابيد و آن را Disable   كنيد.

48- چگونه در نرم‌افزار مايكروسافتword عددها را فارسي كنم؟
از منوي Tools، گزينه Options را انتخاب كنيد. لبه Complex Scripts را بيابيد. زير بخش  General، در جعبه انتخابي Numeral، چنانچه گزينه Hindi را انتخاب كنيد، تمام اعداد داخل متن فارسي مي‌شوند. براي استفاده تركيبي از اعداد فارسي و لاتين مي‌توانيد گزينه Context  را انتخاب كنيد.

49- چگونه مي‌توانم ايميل خود را تبديل به بتا يا كلاسيك كنم؟
در ايميل ياهو اگر از حالت بتا استفاده مي‌كنيد، براي تبديل به حالت كلاسيك علاوه بر گزينهMail Classic   زير نام كاربري خود، مي‌توانيد از منويOptions  در بالا سمت راست صفحه، گزينه Switch to Yahoo! Nail Classic را انتخاب كنيد. در ادامه پيغامي مبني بر تاييد اين تغيير از شما پرسيده مي‌شود كه با جواب مثبت دادن به آن، ايميل شما به حالت كلاسيك برمي‌گردد.  اما چنانچه از نسخه كلاسيك ايميل ياهو استفاده مي‌كنيد، در بالاي صفحه سمت راست، اين نوشته The New Yahoo! Mail has arrived Try it now!  در زمينه‌اي بنفش ديده مي‌شود. با كليك بر روي جمله Try it now!، ايميل شما تبديل به نسخه بتا مي‌شود.

50- پس از نصب ويندوز پوشه‌اي به نام Xerox  روي سيستم ايجاد مي‌شود. اين پوشه چيست؟
در ويندوز اكس‌پي و در پوشه Program Files پوشه‌اي به نام Xerox وجود دارد كه داخل آن پوشه خالي ديگري به نام Nwwia موجود است. اين پوشه طي نصب ويندوز ساخته مي‌شود و مربوط به برنامه Windows Image Acquisition  است. همچنين اين فولدر توسط سيستم محافظت شده است، به‌ طوري كه ويندوز اجازه حذف آن را نمي‌دهد. اين پوشه كارآيي خاصي ندارد و خوشبختانه خطرناك هم نيست. به ‌همين دليل مي‌توان اين پوشه مزاحم را حذف كرد.  ترفندي كاربردي زير براي پاك كردن پوشه Program Files/Xerox/Nwwia  پيشنهاد مي‌گردد:
براي اين كار نخست از منوي Start، Search  ويندوز را اجرا  كنيد.
سپسAll files and folders  را انتخاب كرده و در بخش بعدي، فلش كنار More Advanced Options   را بزنيد. اكنون تيك گزينه‌هاي زير را بزنيد:
Search system folders
Search hidden files and folders
Search sub folders

حالا عبارت Sfcfiles  را در فيلد ابتدايي وارد كرده و دكمه Search  را بزنيد.
پس از پايان جست‌وجو، تعدادي فايل sfcfiles.dll  يافت خواهد شد. اكنون روي تك تك اين فايل‌ها راست كليك كرده و Rename را انتخاب كنيد و نام آن را به ‌نام دلخواهي غير از آن چه هست تغيير دهيد مانند.(sfcfiles2.dll) در اين زمان شما پيغام خطايي دريافت خواهيد كرد مبني بر اين كه اين فايل‌ها جزو فايل‌هاي سيستم‌اند و از شما درخواست مي‌كند كه براي برگرداندن آنها به حالت اول سي‌دي ويندوز را بگذاريد، دكمهCancel   را بزنيد. سپس سيستم راRestart   كنيد. اكنون پس از راه اندازي مجدد سيستم به‌سادگي ميتوانيد با فشردن دكمه Delete   پوشهXerox   و همچنين       Nwwia   را پاك كنيد.

تعداد مشاهده (2137)       نظرات (1)

نظرات کاربران درباره خبر "پرسش و پاسخ کامپیوتری (2):"


سلام من چند وقت پیش ویندوزم رو عوض کردم از اون موقع وقتی لپتاپ رو روشن میکنم یه صفحه میاد که نوشته windows boot manager که من تا enter نزنم ویندوز اجرا نمیشه چیکار کنم که این صفحه بره آخه قبلا نبوده

نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید